Salinátory

02.02.2023

Salinátory nebo také "solničky" se v posledních letech těší čím dál větší oblibě. Je pro to mnoho dobrých důvodů. Ale nejdříve o co běží.

Tato zařízení používají fyzikálně-chemického jevu zvaného elektrolýza, při kterém dochází k rozkladu soli obsažené ve vodě a produktem je volný chlór. Ten vodu desinfikuje a udržuje křišťálově čistou. Jev probíhá v tzv. elektrolytické cele. Obvykle jde o lehce rozeznatelnou část potrubí. Její pouzdro tvoří průhledná část, do které jsou zasazeny titanové elektrody.

Další částí každého salinátoru je řídící jednotka, což je vlastně malý počítač zavěšený na zdi nebo stěně technologické šachty. Jedná se o srdce celého systému. Pak samozřejmě závisí, o jaký model se přesně jedná. Některé jednotky si vystačí s několika tlačítky a diodovou stupnicí ukazující výkon, jiné mohou mít dokonce barevný dotykový displej a nabízejí nepřeberné množství funkcí. Za zmínku stojí například možnost automatické korekce pH vody nebo modul vypínající chlorování, což jsou nejoblíbenější doplňky.


Pro korekci pH musí být k řídící jednotce napojena sonda pH a dávkovací peristaltická pumpa. Ta na základě měření sondy a následném pokynu řídící jednotky dávkuje chemii. Modul zpřesňující výrobu chlóru (nejčastěji redox či orp) obsahuje svou vlastní sondu. Ta nepřímo určuje podíl chlóru ve vodě měřením její vodivosti a v případě potřeby výrobu přeruší dokud vodivost neklesne. My zákazníkům doporučujeme salinátory především značky Aseko pro jejich dlouhodobě ověřené kvaliy.

Toť základní informace o nejžádanějších zařízeních a nyní jejich výhody:

  • šetrnost k lidskému zdraví,
  • lehce slaná voda s antiseptickými účinky,
  • bezkonkurenčně vysoká účinnost,
  • nízké provozní náklady - rychlá návratnost,
  • při úpravě nevznikají žádné škodlivé látky jako u jiných zařízení,
  • čistá voda za všech okolností,
  • možnost dodatečné montáže do většiny stávajících bazénů.