Typy privátních bazénů

03.02.2023

Základní rozdělení v současnosti běžně dostupných bazénů s jejich výhodami a nevýhodami.


Betonové bazény vyložené těžkou fólií

Nabízejí nejlepší poměr cena/životnost. V případě použití kvalitní fólie je zajištěna dlouholetá stálobarevnost a v kombinaci s precizní pokládkou také absolutní nepropustnost. Díky tloušťce 1,8mm a vnitřnímu výpletu nehrozí jakékoliv poškození při užívání. Bazény téměř nejsou tvarově ani barevně omezené a až přijde jejich čas, mohou Vaše vnoučata jednoduše původní fólii nechat odstranit a vypláštit novou.

Fóliové bazény s plechovou stěnou a slabou fóliovou vložkou (Inet)

Často prodávané naším "největším zahradníkem". Jejich konstrukce je tvořena nosnou plechovou stěnou a tenkou fóliovou vložkou o tloušťce maximálně 0,8mm bez výpletu, která je vyměnitelná. Reálná životnost je cca 10 let. Poté dochází k prasklinám/trhlinám. Dodávají se v několika tvarech.

Plastové bazény (polypropylenové)

Pravděpodobně nejhorší typ bazénu vůbec. Již po roce bývá znatelné blednutí skeletu, jelikož zde chybí ochranná vrstva a plast sám o sobě použitou chemii nevydrží. Znatelné je to především v kombinaci s nevhodnou (nekvalitní) úpravnou vody. Výrobci se sice ohánějí splněním norem, nicméně pozorovaný stav u zákazníků mluví jasně. Stěny se výrazně vlní. U některých výrobců dochází v souvislosti s těmito pohyby k opakovanému poškození osazení bazénové nádrže. Reálná životnost takového bazénu je 10 - 15 let. V tomto věku je již zcela vybledlý, často praská a protože je plast zkřehlý, jeho svaření je jen řešení na pár měsíců. Jediná jeho záchrana pak spočívá ve vyložení těžkou fólií.

Laminátové bazény

Laminátové skelety se nabízejí pouze v několika vybraných tvarech a rozměrech. Jejich vrstva laku relativně rychle stárne, avšak lze ji obnovit. Mohou trpět puchýři a pokud se jedná o tzv. hybridní bazény (keramická vrstva na laminátové skořepině), objevuje se také osmóza gelu. Z hlediska omezené nabídky a průměrné kvality i ceny se nejedná o příliš žádaný typ bazénu.

Keramické bazény

Luxusní předvyrobené skořepiny v omezené nabídce tvarů. Užívají se převážně v exteriérech. Jsou velice pevné, takže nepraskají a nekroutí se jako plastové. Mají výbornou životnost a v průběhu let i skvělou stálobarevnost. Při instalaci jsou citlivější na správné podloží, protože se nebetonují.

Obkládané bazény

Betonový nebo zděný monolit obložený keramickým obkladem. Cenové velmi náročné řešení především interiérových bazénů, které však má vysokou kvalitu i životnost. Pro exteriérové užití se obklady v našich podmínkách nedoporučují, protože hrozí jejich odmrzání.

Nerezové bazény

Pravděpodobně jediný typ skeletu, který nepodléhá v podstatě žádnému stárnutí. Tato exkluzivní kvalita je však vykoupena vysokou cenou, složitou realizaci a ne každému zákazníkovi musí kovový vzhled vyhovovat. U těchto bazénu je také stále předmětem diskuze užití úpravy slanou vodou, která je pro většinu kovových materiálů zhoubná. Seriózní prodejce by v takovém případě měl nabídnout pouze